Kujawska Chorągiew Władysława Łokietka - Nasza Kronika 2002


Kronika 2002

Półtorak...

Wielki Karnawał Rycerski – Zamek Golub Dobrzyń
A.D. 09-10.II.2002

Zaproszeni przez Kasztelana zamku stawiliśmy się na Turnieju w następującym składzie:
Remigiusz Chruścielski „ Remas”, Mariusz Pankiewicz „Panewa”, Artur Pawłowski „ Jesus”, Grzegorz Borowiecki „ Twarzowy” i Cezary Fidor „ Fidorro”, Dariusz Zieliński „ Dziadu”.
Pogoda była iście rycerska – hartująca ciała i zbroje(te ostatnie na kolor brązowy). Dwaj szczególnie odporni na trudy turniejowe giermkowie: Remas i Panewa , pokazem swych walk wywalczyli nagrodę Kasztelana Zamku Pana Kwiatkowskiego i otrzymali topór bojowy.
Wieczorem Kasztelan zaprosił całą brać rycerska na Bal Karnawałowy na Zamku Golubskim.
I ja tam byłem miód i wino piłem.

Półtorak...

Zamek Siedliska k. Zielonej Góry
A.D. 23-24.III.2002

Na zamku Siedliska odbyła się szczególna uroczystość pasowania miejscowych giermków na rycerzy. Nasi dwaj zaprawieni(w boju, a później na biesiadzie) giermkowie Remas i Panewa , zostali zaproszeni na uroczystość jako świadkowie w tej szczególnej dla każdego rycerza chwili.
Po pasowaniu odbyła się huczna biesiada rycerska dla uczczenia nowo pasowanych .

Półtorak...

Międzynarodowy Turniej Rycerski w Gołubiu Dobrzyniu
A.D. 05-07.VII.2002

Całym składem stawiliśmy się na placu turniejowym, poza nami stawiły się liczne drużyny z kraju jak i z zagranicy. Nowością była Drużyna Gniewska w nowej roli po( zmianie epok) – odtwarzająca armię „Potopowego” Szwedzkiego Króla Karola Gustawa. Reszta rycerstwa stawiła się w tradycyjnych zbrojach stosownie do epoki turnieju i tradycyjnie okupowała „ Rycerską”. Mieliśmy wszystko czego pieszemu rycerstwu do szczęścia potrzeba(w pojęciu organizatorów) – piwo , grochówkę i pieczonego prosiaka. Na polu przed zamkowym odbyła się Wielka Bitwa w czasie której stanęliśmy po jedynie słusznej, czyli obrońców stronie. W potyczki turniejowe były zorganizowane wyłącznie dla rycerstwa konnego, w przerwach potyczek rycerstwo piesze swoimi pokazami zabawiało gawiedź co było wielka atrakcja turnieju.

Półtorak...

Oblężenie Zamku w Malborku
A.D. 26-28.VII.2002

Na te bardzo dobrze zorganizowana imprezę której organizatorem była Unia Janowiecka stawiła się delegacja naszej Chorągwi w składzie Fidorro, Uboot i Remas.
Ponieważ oblężenie było długie, a walki okrutne, czyniono przerwy na jadło i napitki.
Wielu znamienitych rycerzy poległo, z czego tylko część w skutek potyczek….
W Turnieju Bojowym Walk Pieszych dwukrotnie w szrankach stawał Uboot i za każdym razem walkę zakończył w rekordowo krótkim czasie.
W pierwszej zniesiono przeciwnika, w drugiej już niestety Uboota.
Za szczególne męstwo okazane w zwycięskim pojedynku jego skroń ozdobiono wieńcem laurowym, co było dla niego wielkim splendorem.

Półtorak...

Złocieniec
A.D. 09-11.VIII.2002

Wspaniała impreza – szkoda, ze tak daleko.
Wyjechaliśmy, jechaliśmy, jechaliśmy, jechaliśmy i…dojechaliśmy na godz.3-cia w nocy.
Turniej był wyjątkowy ze względu na ilość drużyny które w nim brały udział
m.in ze Słupska, Bytowa, z Gniezna pod dowództwem Maćka Kuźniewskiego, oraz miejscowej będącej jednocześnie organizatorami gospodarzami.
Biorąc udział w licznych zawodach i turniejach zdobyliśmy nagrody za:
Turniej Zręcznościowy na Machinie Pagińskiego – III miejsce Mariusz Pankiewicz
Turniej Łuczniczy – III miejsce Dorota Zielińska, VI miejsce Marek Nowakowski. Nagrodę publiczności zdobył Remigiusz Chruścielski za szczególnie realistyczne odegranie roli konia w Rycerskim Torze Przeszkód z którego po dość długim ujeżdżaniu w końcu spadł Marcin Felińczak „Felek” zdobywając w międzyczasie turniejowe trofea i burzliwe owacje gawiedzi.

Półtorak...

Płowce
D.D. 21-22.IX.2002

Pierwsza inscenizacja upamiętniająca Bitwę Pod Płowcami która odbyła się A.D. 27.IX.1331r.
Stawiliśmy się zbrojnie w składzie: Dariusz Zieliński, Mariusz Pankiewicz, Remigiusz Chruścielski, Grzegorz Borowiecki, Marcin Felińczak, Krzysztof Gołuchowski.
Głównymi organizatorami całego przedsięwzięcia był ogólnie znany wszystkim Kasztelan Zamku W Gołubiu Dobrzyniu p. Zygmunt Kwiatkowski i nie mniej znany Starosta Radziejowski.
Duży udział w organizacji tej inscenizacji miał i nasza Chorągiew – samodzielny montaż obozu krzyżackiego i współudział (z pozostałymi drużynami polskimi podczas walki) w jego kompletnym demontażu.
Jak tradycja rycerska nakazuje przed wyruszeniem w bój odbyło się pasowanie na rycerzy przez Kasztelana Kwiatkowskiego – z naszej Chorągwi byli to dwaj giermkowie Remigiusz Chruścielski” Remas” i Mariusz Pankiewicz „ Panewa”
Dowodzenie polskimi siłami w bitwie z ramienia Kasztelana Kwiatkowskiego powierzono dowódcy naszej Chorągwi Dariuszowi Zielińskiemu.
Nabiegał się co niemiara podczas wykonywania swej służby m.in składaniem na bieżąco meldunków z przebiegu bitwy kasztelanowi oraz zaciekła walka z Krzyżakami.
Wszyscy walczący z naszej Chorągwi bardzo dzielnie sobie poczynali w obliczu wroga, przyczyniając się do zdobycia umocnionego obozu krzyżackiego i tym udowodnili, ze mimo upływu 671 lat nadal Król Władysław Łokietek i Polscy Rycerze są niepokonani.
Po bitwie leczono rany- głównie w bufecie.







© Darek Zieliński - Kujawska Chorągiew Władysława Łokietka | Popowski.NET